Malatya Türküleri

Basında Derneğimiz

 Büyükşehir Belediyesi, Malatya kültürünün yaşatılması noktasında önemli bir projeyi hayata geçiriyor.  Şehit İbrahim Tanrıverdi Kültür ve Sanat Sokağı’nda 2 kattan oluşan bir konak ‘Malatya Kültür Evi’ olarak düzenleniyor.

Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Projeler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı Koordinasyonunda düzenlenen Malatya Kültür Evi’nde; geçmişteki Malatya yaşamından objeler ile basın müzesi ve bazı Malatyalı ünlülere ait canlandırmalar yer alıyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çalışmaların büyük oranda tamamlandığı Malatya Kültür Evi’nde incelemelerde bulundu. İnceleme sırasında Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu tarafından Kültür Evi ile ilgili bilgiler verildi.

Önümüzdeki aylarda bitirilerek hizmete açılması planlanan Malatya Kültür Evi projesi içerisinde; Malatya’nın geçmişine ait örf, adet, gelenek ve görenekler, çalışma ve ev hayatı ile gündelik hayat, giyim, el sanatları, sofra ve yemek kültürü, çocuk bakımı gibi kültürler, il tarihinde önemli haberlerin yer aldığı basın müzesi, bazı tanınmış Malatyalılara ait canlandırmaların kültürel doku içerisinde çeşitli objelerle hayat bularak anlatılması sağlanıyor.

Geçmişteki Malatya kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından önem arzeden Malatya Kültür Evi projesi ile Malatya Kültür envanterinin oluşturularak, bu kültürün yaşatılması, tanıtılması, yeni nesillere aktarılması ve turizme katkı sağlanması amaçlanıyor. 2 katlı konağın her odasında ayrı bir Malatya Kültürünün sergileneceği projede, ayrıca salon ve eyvan düzenlemeleri de yer alıyor.

a2

a3

a4

a5

a6

a7

a9Okunma Sayısı: 2917