Malatya Türküleri

Basında Derneğimiz

                TARİHİ: 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşan Doğanyol ilçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 500 yıl kadar önce köy olarak kurulduğu, 80 yıllık belediyelik ve nahiye olduğu söylenmektedir. Doğanyol'un eski ismi Keferdiz olarak geçmesine rağmen, kaynaklarda Kefersut ve Kefersük olarak geçmektedir. 

                Osmanlı İmparatorluğu zamanında şimdiki Adıyaman ilinin Kâhta ilçesine bağlı olan Doğanyol, daha sonra Elazığ iline, Cumhuriyetten sonra da Malatya iline bağlanmıştır. İlçe Malatya'ya 120 km. mesafede olup, ilçenin doğusunda Diyarbakır ilinin Çüngüş ve Çermik ilçeleri, batıda Pütürge ilçesi, güneyde Adıyaman ilinin Gerger ilçesi, kuzeyde Elazığ ilinin Sivrice ilçesi ile komşudur.

                COĞRAFİ KONUMU: İlçenin yüzölçümü 233 km2 dir. (Yamaç, Örencik ve Köklükaya köyleri 1992 yılında ilçeden ayrılarak Pütürge ilçesine bağlanmıştır.) İlçenin merkez dahil olmak üzere 2 belediyesiyle 14 köyü, 26 mezrası bulunmaktadır. İlçede çalışma hayatı genellikle tarıma dayanmaktadır. Okuma yazma oranı her sene itibariyle yükselmektedir. 

                GEZİLEBİLECEK YERLER: İlçenin tarihi çok eskiye dayanmasına rağmen kayda değer tarihi eser bulunmamaktadır. 

                BAĞLI BUCAK VE KÖYLER: Akbent, Behramlı, Burçköy, Damlı, Gevheruşağı, Gökcek, Gümüşsu, Koldere, Konutay, Mezra, Poyraz, Ulutaş, Yalınca, Yeşilköy.
 
 
T.C. DOĞANYOL KAYMAKAMLIĞI
 
SERDAR KARAL
Doğanyol Kaymakamı
 
Adres    : İshak Mahallesi Yakut Sok. No: 8
Telefon  :
 0 422 881 61 30 
Fax         : 0 422 881 61 31
E-Mail    : doganyol@doganyol.gov.tr
 
T.C. DOĞANYOL BELEDİYE BAŞKANLIĞI
 
RECEP GÜLBEY
Doğanyol Belediye Başkanı
 
Telefon  :0 422 881 61 08
Fax         : 0 422 881 60 08
E-Mail    :doganyol@gmail.com